Tuesday 3 July 2007

Pahorizem

Tale komentar sem poslal Dnevniku; najbrž ne bo objavljen. Da ga pa ne bi pozabil, ga spravljam še na moj blog.

Medtem se pahorizem nadaljuje: namesto enega kandidata (Gasparija), ki bi imel realne možnosti za pariranje orgličarju, bomo imeli dva (leva) ; poleg Gasparija še vzvišeno domišljavega Türka (ki pa je levi v prenesenem smislu !), kar pa bo razcepilo še tisto malo enotnosti. Pahor pravi: Bomo pa v drugem krogu podprli enega od obeh ! Ja, kaj pa če drugega kroga sploh ne bo (Peterle bi v taki situaciji lahko dobil tudi 51 % glasov!) ?
Očitno se je Pahorju utrgalo ali pa se načrtno gre kompromisarstva iz nekih obskurnih interesov!

No, svoje videnje pahorizma pojasnjujem z že omenjenim komentarjem:

Pahorizem

Nekaj ni jasno: ali so elementi Pahorjeve popularnosti nepolitični ali pa Janševi vladi nasprotuje manj ljudi, kot kažejo ankete.

Te dni, odkar je Pahor končno najavil svojo bitko za vladanje in ne za predsedovanje Sloveniji, doživljamo pravo medijsko evforijo njegove pojave. Najprej je v Dnevnikovem Objektivu v svoji stari domišljavi maniri kolumnist Marko Crnkovič zapel nezaslišano superhvalnico Pahorju, njegovi pojavi, njegovemu poštenju in celo njegovi nekompromitiranosti in "negrebatorstvu", češ da ni nikdar sklepal umazanih koalicij ali se grebel za položaj (o tem bi pa le kazalo opozoriti na članek v zadnji Mladini, ki navaja kar nekaj njegovih tovrstnih grehov !!! Ampak vzvišeni Crnkovič Mladini in Miheljakovi kolumni v Dnevniku itak pripisuje pobalinstvo in ultralevičarstvo).

No, pa mnenje posameznika pri vsem niti ni posebej pomembno. Tudi je Dnevnik v isti številki objavil obširen intervju s Pahorjem in vsak posamezni bralec se bo pač opredelil do njega po svoje...

Gre pa za naslednje dejstvo, ki si ga nekateri, ki skušamo najti v našem političnem cirkusu vsaj nekaj malega logike (najbrž je to početje že a priori jalovo !) ne znamo razložiti. Ankete o priljubljenosti sedanje vlade kažejo izrazit trend upadanja, saj je že precej čez 50 % državljanov Slovenije s sedanjo vlado nezadovoljnih - si torej, logično, želijo spremembo vlade. Ampak na drugi strani Pahorjeva priljubljenost raste in utegne na volitvah res zmagati, vsaj z relativno večino. Toda - on je že neštetokrat izjavil, da ne želi biti Anti-Janša in da - posledično - ne bo vladal kot nasprotje sedanje vlade. Še več - jasno dopušča možnost kompromisov in - tudi če tega ni posebej izrekel - veliko verjetnost in naklonjenost tkim. veliki koaliciji SDS-SD.

Kako pa bi izgledalo takšno vladanje, lahko z nekaj truda vendarle predpostavimo. Predvsem se bo takšna kompromisarska vlada takoj znašla pred kopico fundamentalnih vprašanj. Kar naštejmo jih: odnos do RKC in njenega rastočega vpliva v vseh sferah družbenega življenja, odnos do vladnega obvladovanja (ali avtonomije ?) medijev, kulture, vseh stopenj šolstva, raziskovalne dejavnosti, zdravstva in zlasti, kakšna bo vladna notranja (odnos do marginalnih skupin itd !) in še bolj zunanja politika (odnos do Hrvaške, servilnost do ZDA, hlad do Rusije..?). Kako se bo Pahor s svojim "blagim" in "nekonfliktnim" značajem znotraj vlade upiral agresivnosti in brezkompromisnosti Janše (ki jo izkazuje tudi do sedanjih, idejno sorodnih koalicij) ? Zelo verjetno tako, da mu bo popuščal, "da le ne bi nenaravna koalicija razpadla..." Morda bi se z Janšo za silo ujela le pri gospodarskem razvoju, kjer pa bi itak vsaka vlada morala slej ko prej zapustiti svojo (so)lastniško vlogo.

Ne vem, ali se te dileme zavedajo vsi, ki tako nekritično podpirajo Pahorja ? Kot kaže, on gotovo ne bo tisti, ki bi radikalno "delal red" in popravljal eklatantne neumnosti in škodljivosti, ki jih je sedanja vlada uspela napraviti v treh letih svojega vladanja. Še zlasti, če bo bodoča vlada res velikokoalicijska, v katere nemškem zgledu Pahor vidi odrešilno "vladavino konsenza". Toda pri tem pozablja, da Slovenija ni Nemčija in da je slovenska razdeljenost že 150 let globoko pogojena in poglabljana preko vsega 20 stoletja in da sta naša državotvornost in politična kultura še zelo mlečnozoba !

Kot zaključek je torej vprašanje - ali je Pahorjev visoki rating res pogojen s pretežno nepolitičnimi atributi (elegantna in všečna pojava), ali pa je, kot je sam prepričan, prav kompromisarstvo tisto, kar je Slovencem všeč ? Če je to slednje, potem ni veliko verjetnosti, da bi se ukrepi pri vladanju bodoče vlade v primerjavi z ukrepi sedanje kaj bistveno spremenili...

Quo vadis, Slovenija...?"

Sicer pa bo jutri nekdanji Dan Borca, 4.julij, ko smo imeli vsako leto Dan Iskre. Tokrat ga bomo na rednem mesečnem meetingu proslavili s pečeno telečjo kračo...

Končno sem uspel tudi razrešiti rebus Metkinega rekorderja, ki ni hotel delati s TV-jem. Seveda je šlo za (precej komplicirano) nastavitev. Z Ma ugotavljava, da je imeti moškega v hiši skoraj potreba, kadar stanuje ženska sama, ker: 1) kaj tehničnega postori in/ali porihta 2) je malo močnejši in kaj dvigne ali premakne in 3) ne podleže tako hitro histerično-furijskemu reagiranju in je navadno racionalnejši.

Najbrž je nekaj tega celo res...

No comments: